Tlačové správy

Novotný navrhuje povinné elektronické predpisovanie liekov

17.8.2016Novela zákona č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a zákona č. 363/2011 Z. z. o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorú dnes ministerstvo zdravotníctva predložilo na vláde, rieši ochranu pred vývozom liekov zo Slovenska len čiastočne.

Okrem kontroly vývozu kategorizovaných liekov cez Štátny ústav kontroly liečiv (ŠUKL) by totiž ministerstvo zdravotníctva malo urýchlene zaviesť aj povinné elektronické predpisovanie liekov. Vládny návrh síce dostane čiastočne pod kontrolu vývoz cez veľkodistribútorov liekov, ale tzv. opakované male vývozy sa tým neodstránia.

Podľa Viliama Novotného, predsedu strany ŠANCA a bývalého predsedu zdravotníckeho výboru parlamentu by ministerstvo malo urýchlene zaviesť povinné elektronické predpisovanie liekov s kontrolou na strane poisťovne, lekárne aj pacienta.

“Pacient by jednoducho dostal email či SMS, kde by boli uvedené lieky predpísané na neho a vybraté v lekárni. Výrazne by to zabránili podpodov s možným falošným predpisovaním liekov a ich následným vývozom cez lekárne do zahraničia,” vysvetľuje V. Novotný.

V minulom funkčnom období opozícia opakovane navrhovala riešenie, ktoré obsahuje vládny návrh zákona, teda aby distribučné firmy museli nahlasovať vývoz liekov do zahraničia ŠUKLu. Predchádzajúci ministri SMERu však o toto riešenie nejavili záujem, až ho v mierne upravenej forme použil minister Drucker.

„Keď sme za vlády Ivety Radičovej znížili ceny liekov na Slovensku na druhú najnižšiu úroveň vrámci EÚ, výrazným spôsobom sa tak začali šetriť peniaze vzdravotníctve, ktoré sa tak mohli využiť na lepšiu starostlivosť vnemocniciach, ambulanciách avyššie platy pre zdravotníkov. Samozrejme vSchengenskom priestore nemôžte zabrániť voľnému pohybu tovarov ateda ani liekov. Mnohé distribučné firmy teda začali nakupovať lieky na Slovensku avyvážať ich do krajín, kde sú drahšie,“ vysvetľuje V. Novotný.

„Minulá vláda Roberta Fica stým ale neurobila za 4 roky nič. Ceny liekov síce mierne zvýšila na priemer troch najnižších vEÚ, ale reexportu to nezabránilo. Pritom opakovane sme ako opoziční poslanci povinnú kontrolu vývozu cez ŠUKL navrhovali,“ dodáva V. Novotný.

Podľa vládnej novely musí distribútor lieky dodávať len lekárňam, ambulanciám, nemocniciam, záchrannej službe aozbrojeným silám na Slovensku a záznamy predkladať MZ SR. Vývoz liekov bude kontrolovať a evidovať ŠUKL, distribútor mu to musí oznámiť. Ak tieto pravidlá poruší, môže prísť o povolenie na distribúciu liekov.


Spracovávam ... Spracovávam ...