Tlačové správy

Pacientom a zdravotníkom vláda veľmi neprilepší, tvrdí Novotný

27.4.2016Podľa podpredsedu ŠANCE a bývalého člena zdravotníckeho výboru NR SR Viliama Novotného je programové vyhlásenie vlády k pacientom a zdravotníkom veľmi skúpe.

Vláda chce za 4 roky určiť maximálne čakacie lehoty na plánované výkony vnemocniciach, zaviesť pravidlá pre poplatky a zachovať minimálnu sieť 24 hodinovej Lekárskej služby prvej pomoci. „Niežeby to neboli potrebné opatrenia. Novelu zákona omaximálnych čakacích lehotách na celú plánovanú zdravotnú starostlivosť som vminulom období opakovane predkladal vparlamente atéma zachovania 24 hodinovej pohotovosti sa diskutuje už od roku 2008. Na sklonku minulého vládnutia SMER vporadí už druhýkrát zakázal poplatky vambulanciách avyvolal úplný poplatkový chaos, takža je logické, že sa pokúsi stým niečo urobiť“, vysvetľuje V. Novotný. Programové vyhlásenie vlády ale vôbec nierieší to najdôležitejšie, na čo ŠANCA upozorňovala pred voľbami, posilnenie postavenia anároku pacienta vzdravotníctve. „Pacient platí zdravotné poistenie adopláca za množstvo služieb vhotovosti. Pacient má preto právo vedieť, na čo má vzdravotníctve nárok, kedy, vakej kvalite to dostane, akoľko má za čo doplácať. Ato vláda riešiť zjavne nechce,“ hovorí V. Novotný.

Podobne zahalené rúškom nejasnosti sú aj sľuby pre zdravotníkov. Spravodlivé odmeňovanie na základe zásluhovosti, posilnenie spoločenského postavenia či zatraktívnenie zdravotníckych povolaní sú veľmi všeobecné formulácie. „Neviem ako konkrétne si to ministerstvo zdravotníctva predstavuje, ako to vpraxi zabráni odlivu zdravotníkov či zlepší príjmy sestier, laborantov, asistentov či technikov“, pýta sa V. Novotný.

Podľa ŠANCE však treba pochváliť časť programového vyhlásenia vlády otransparentnosti aefektívnosti. „Minister zdravotníctva T. Drucker ajeho tím sa silno inšpirovali predvolebnými programami opozičných strán včítane ŠANCE. Otázne je, či to nakoniec nedopadne ako sČislákovými sľubmi po kauze CT-čko, boli pekné, ale nezrealizovali sa“,  dodáva V. Novotný.


Spracovávam ... Spracovávam ...