Tlačové správy

Pripravme sa na krízové situácie v zdravotníctve

30.11.2016Podľa strany ŠANCA sa musia zdravotníci aj pacienti na budúci rok pripraviť na krízové situácie v súvislosti s nedostatkom peňazí v zdravotníctve.

“Situácia do ktorej vláda svojou nezodpovednosťou dostala poisťovňu UNION adesiatky nemocníc sa vzhľadom knedostatku peňazí môže pravidelne opakovať,“ tvrdí predseda ŠANCE a dlhoročný predseda zdravotníckeho výboru parlamentu Viliam Novotný.

Ešte minulá Ficová vláda totiž prisľúbila memorandom viac peňazí pre nemocnice na krytie zvýšených miezd, ale v skutočnosti to kompenzovala len čiastočne. V priebehu roka 2016 totiž museli nemocnice podľa novelizovaného zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti 578/2006 zvyšovať mzdy sestier a zdravotníkov. Na to potrebných 55 miliónov Eur však v rozpočte v skutočnosti nikdy nebolo. Chýbalo ďalších približne 40 miliónov Eur na krytie zvýšených platov lekárov a ostatných zamestnancov v súvislosti so zvyšovaním minimálnej mzdy. Parlament síce na posledné dva mesiace roku 2016 pridal do rozpočtu na zdravotnú starostlivosť 35 miliónov Eur, ale to nekrylo vyššie výdaje zdravotných poisťovní.

„Poisťovne sa cítia byť podvedené, nemocnice tiež asvoj spor chcú riešiť požadovaním vrátenia vyplatených peňazí či vypovedaním zmlúv. Pritom vláda sa tvári, že stým nič nemá. Schválený štátny rozpočet na budúci rok je však jej dielom avytvára predpoklady na krízové situácie vdôsledku nedostatku peňazí“, vysvetľuje V. Novotný.

Včera schválený štátny rozpočet je podľa ŠANCE pre zdravotníctvo katastrofický a prekonal aj tie najpesimistickejšie predstavy. Od roku 2005 neklesla platba za poistencov štátu pod 4% priemernej mzdy. V budúcom roku má byť táto platba iba na úrovni 3,78%. Štát tak reálne zaplatí za svojich poistencov o 150 miliónov Eur menej ako v roku 2016. Vláda sa pritom spolieha, že menej peňazí za poistencov štátu opäť kompenzujú pracujúci ľudia, ktorí pre rastúce mzdy a zamestnanosť zaplatia viac na odvodoch. Vzhľadom k nekrytým záväzkom vlády z minulých rokov, ako odvodová odpočítateľná položka pre nízkopríjmových pracujúcich, či nekryté zvyšovanie miezd zdravotníkov, to ale nebude stačiť.

„V praxi tak budeme svedkami obrovských finančných problémov VšZP, ďalšieho zadlžovania štátnych nemocníc, krátenia úväzkov sestier, dlhšieho čakania na operácie a hospitalizácie či narastajúcich „pololegálnych“ poplatkov pre pacientov, ktorými si nemocnice a ambulancie budú kompenzovať nižšie príjmy od poisťovní“, predpokladá V. Novotný.


Spracovávam ... Spracovávam ...