Tlačové správy

Projekt novej nemocnice v Bratislave je od začiatku zbabraný

11.5.2016Podľa podpredsedu ŠANCE Viliama Novotného je projekt výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave formou PPP od začiatku zbabraný. Prehodnotenie tohto projektu novým ministrom zdravotníctva je podľa neho preto správny krok.

Podľa medializovaných informácii MZ zvažuje nielen pokračovanie v súčasnosti stále bežiaceho tendra na výstavbu nemocnice, ale aj samotnú realizáciu formou PPP projektu ako aj umiestnenie nemocnice na Patrónke.

„Bratislava nutne potrebuje novú budovu pre univerzitnú nemocnicu, už 30 rokov sa o tom diskutuje, ale k realizácii stále nedošlo. Od začiatku som práve preto tento zbabraný tender kritizoval a tvrdil som, že k novej nemocnice nepovedie. Akurát pacienti strácajú čas. Ukazuje sa, že som mal pravdu. Najprv mala byť nová nemocnica v roku 2018, potom 2020 a dnes je aj tento termín neistý,“ hovorí V. Novotný.

Podľa Novotného predchádzajúce vedenie ministerstva od začiatku nevedelo, čo obstaráva. Už vo Vestníku ÚVO k tendru samo ministerstvo napísalo, že „nie je ani po mesiacoch príprav..... objektívne schopné presne definovať najvhodnejšie technické požiadavky a právne a finančné podmienky na uspokojenie svojich potrieb...

„Za čo teda ministerstvo doteraz zaplatilo 1,2 mil. Eur poradcom a platí ďalej? Ako je možné, že sa tender, pri ktorom ministerstvo nevie, čo za 250 mil. Eur chce a občania za neho majú za 30 rokov celkovo zaplatiť vyše šesť miliárd Eur, dostane do fázy, kedy sú na stole ponuky konkrétnych uchádzačov?“ pýta sa V. Novotný. Podľa neho existuje vážne podozrenie z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami.

„Preto som sa v priebehu minulého roka opakovane obrátil na Úrad verejného obstarávania (ÚVO) a ministerstvo financií (MF), aby skontrolovali tender na novú nemocnicu v Bratislave. Obe inštitúcie prisľúbili, že tender skontrolujú po skončení súťažného dialógu,“ vysvetľuje V. Novotný.

Podľa Novotného sa na základe takto zbabraného tendra nová nemocnica nedá postaviť. Jediným riešením je zrušiť súčasnú súťaž a znova ju pripraviť po konzultáciách s oboma univerzitami, zdravotnými poisťovňami aj odborníkmi. „Minister Drucker ale uvažuje aj o možnosti výstavby zo štátnych peňazí. Obávam sa, aby to neskončilo ako Rázsochy. So štátnymi zákazkami stavanými sponzormi SMERu nemáme najlepšie skúsenosti“, dodáva Novotný.


Spracovávam ... Spracovávam ...