Tlačové správy

Štátnu VšZP môže zachrániť odpredaj časti jej poistného kmeňa iným zdravotným poisťovniam

26.2.2017Snaha štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne obmedziť tisíckam jej poistencov prístup k adekvátnej liečbe začína pripomínať pokus o všeobecné ohrozenie.

Ide oprvé reálne dôsledky rozkradnutia VšZP predchádzajúcim manažmentom. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker koncom minulého roka nehovoril pravdu,  keď tvrdil, že tzv. fiškálnu stratu VšZP vo výške 283 miliónov eur pacienti nepocítia,“ uviedol predseda strany ŠANCA a bývalý predseda zdravotníckeho výboru Národnej rady SR  Viliam Novotný. Preto navrhuje, aby vláda miesto upierania liečby desaťtisícom pacientov radšej odplatne previedla časť poistencov VšZP na iné zdravotné poisťovne.

Keďže strata VšZP prevýšila hodnotu jej majetku, jepoisťovňa bezprostredne ohrozená nútenou správou či dokonca bankrotom. Podľa ŠANCE je jediným riešením, ktoré neohrozí liečbu pacientov, azároveň zachráni VšZP pred bankrotom, odplatný prevod časti poistného kmeňa na iné poisťovne.

Je lepšie previesť časť poistencov krachujúcej štátnej poisťovne do inej poisťovne, ako im odopierať liečbu. Ak má vláda problém sUNIONom as Dôverou, tak nech prevedie časť poistného kmeňa na novú súkromnú poisťovňu, ktorej vznik by iniciovala,“ vysvetľuje Viliam Novotný.

VšZP nezverejnila úplný ozdravný plán, ale už prvé nápady vyvolali doslova verejné zdesenie. Pacientom, ktorí strácajú zrak pre degeneráciu alebo diabetický opuch makuly, chce štátna poisťovňa preplácať liečbu už len jedného oka ato potom, ako stratia 50 percent zraku. Liečba by mala trvať maximálne dva roky, vsúčasnosti trvá až osem. V prípade hepatitídy typu C uvažuje poisťovňa onepreplácaní liečby ľuďom spírsingom, tetovaním, alkoholikom anarkomanom zdôvodu, že si ochorenie mohli svojim nezodpovedným správaním spôsobiť sami.

Obe navrhované opatrenia sa môžu dotknúť desaťtisícov pacientov – poistencov VšZP, ktorí sa reálne nedostanú kliečbe. Šetrenie na liekoch je súčasťou úsporných opatrení – tzv. ozdravného plánu, ktorý už schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Podľa Viliama Novotného sa môžu pacienti pripraviť aj na dlhšie čakanie na operácie a vyšetrenia, vyššie doplatky v hotovosti ulekára, či dlhšie cestovanie za zdravotnou starostlivosťou.

„Je nehoráznosť, aby cenu za klientelistické zmluvy s vybranými poskytovateľmi, za extrémne vysoké platby pre firmy tety Anky a maséra Kostku, za chýbajúce transparentné pravidlá nákupu zdravotnej starostlivosti afungovania poisťovne za predchádzajúceho vedenia zaplatili pacienti,“ hovorí Novotný.

ŠANCA protestuje aj proti snahe ministra zdravotníctva Tomáša Druckera vložiť do majetku rozkradnutej štátnej poisťovne tri výborne fungujúce a hospodáriace kardiocentrá a jeden onkologický ústav. A s ich majetkom potom zachraňovať VšZP. „Môže to viesť nielen kich špekulatívnej privatizácii, ale najmä k ohrozeniu ich fungovania pri ďalšej nezodpovednosti manažmentu štátnej poisťovne. Na to by znovu doplatili pacienti,“ dodal Viliam Novotný.


Spracovávam ... Spracovávam ...